Multipath az SVN49-es GPS műholdon.

A GPS/GNSS vevők megbízhatóságát jelentősen befolyásoló tényező az, hogy miként birkózik meg azoknak a jeleknek a rontó hatásával, amelyek nem közvetlenül a műholdról, hanem valamilyen felületről (közeli épület fala, fémfelület, víztükör, stb) visszaverődve jutnak a vevőbe. A jelenséget angolul multipath-nak, magyarul többutas jelterjedésnek nevezzük.

Jelvisszaverődés nem csak a Föld felszínén keletkezik, magán a jelet kibocsátó műholdon is előfordulhat. Normális esetben ez nagyon kis mértékű. A 2009 március 24-én Föld körüli pályára bocsátott SV49-es számú műhold esetében azonban a vehető jeleken jelentős anomliát lehetett érzékelni. Az anomália hatása olyan volt, mintha a műhold 150 méterrel közelebb került volna a Földhöz. Ez a műhold az új L5 frekvencia sugárzására képes egységet is tartalmazta tesztelés céljából. A műholdon fellépő többutas terjedést az L5 frekvencia sugárzását biztosító egyik egység okozta (nem magának az L5 tesztjelnek a sugárzása). A műholdon keletkező nem várt mértékű multipath  természetesen a földi vevők többsége számára problémát jelentett, ezért az SVN49-et május 6-án "unhealty" (nem-egészséges) állapotba kapcsolták azért, hogy a vevők a jeleit ne használhassák pozíció számításra. Az SVN49 jelenleg tartalékműholdként kering a Föld körül, és bármikor visszakapcsolható "healthy" állapotba, hiszen a navigációs üzenet módosításával csökkenthető a 150 méteres eltérés hatása.

A vevőket gyártók, fejlesztők és kutatók számára az SVN49-en fellépő multipath azonban kiváló alkalom arra, hogy vevőik multipath védelmi képességét elemezzék és fejlesszék. A Javad GNSS Inc honlapjára felhelyezett hírben arról tájékoztatnak, hogy az SVN49 műholdon fellépő anomália lehetőséget teremt a Javad Triumph technológia fejlett multipath szűrője képességének demonstrálására. Az alábbi ábra jól szemlélteti a különbséget a normál szűrővel (magenta&barna), és a fejlett "mpnew" szűrővel (vörös&zöld) végzett mérések között.

Javad SVN49 multipath reduction

A 2011 április 29-én felhelyezett cikkben a German Aerospace Center által készített tanulmányra hivatkozva arról tájékoztat a Javad GNSS Inc, hogy a Javad vevők minden magassági szög esetén virtuálisan eltávolítják az SVN49 multipath hatását, míg más gyártók vevőinél 0.6-1.5 méteres hibahatás észlelhető az L1 C/A kódon.

DLR multipath grafikon

Ki kell emelnünk, hogy a fenti grafikon csak a Javad vevők kiváló multipath szűrési képességét demonstrálják. A másik 3 vevő felhasználói valójában nem szembesülnek semmilyen SVN49 műhold okozta hibával, hiszen a műhold által sugárzott jeleket az "unhealthy" állapot miatt a vevők nem használják.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer